• 28Янв

    Профсоюз огласил информацию, из которой следует, что в Украине предпринимателей стало меньше. Согласно этим данным,  за последние два месяца малый и средний бизнес сократился на треть.

    На 1 декабря 2010 года в Украине было зарегистрировано почти 1,5 миллиона мелких и средних предприятий. Но в течение двух последних месяцев написали заявления на закрытие или изменение систем налогообложения около полумиллиона предпринимателей. Откуда следует, что ряды наших безработных сограждан пополнились.

    Принят новый Налоговый кодекс. Основные его нормы вступят в действие только с 1 апреля. А последствия  принятия уже отражаются на нашей экономике. И последствия эти – не с положительной динамикой. К сожалению!

  • 28Янв

    По сообщению Национального банка Украины за 2010 год чистый убыток банков  составил 13,03 млрд. грн., что почти в 3 раза меньше, чем годом ранее. Следует напомнить, что, по информации НБУ за 2009 г., год для банков страны завершился с убытком в 38,45 млрд. грн.  Дают ли эти цифры реальную надежду на положительные сдвиги в экономике? Вот в чем вопрос.

  • 27Янв

    Как сообщил председатель координационного совета Ассамблеи общественных организаций малого и среднего бизнеса в Украине Игорь Гурняк, планируется новая бессрочная акция неповиновения предпринимателей. Она  будет объявлена по всем городам Украины с 1 февраля. Требования предпринимателей будут следующими: отмена нового  Налогового Кодекса, отставка действующего правительства, проведение парламентских выборов в 2011 году, непринятие Трудового Кодекса.
    По словам председателя координационного совета И. Гурняка,  - Налоговый Кодекс был принят за очень короткий период времени. И начал действовать. Но ни бизнес, ни налоговая, ни Пенсионный фонд к этой ситуации еще не готовы.

  • 27Янв

    При співіснуванні спрощеної системи оподаткування та норм Податкового кодексу, які стосуються перевірок суб’єктів спрощеної системи оподаткування, виникають суттєві ризики. Відомо, що головним способом спрощення обліку та звітності є те, що платники не зобов’язані вести облік видатків на підставі первинних документів та не подають декларацію про прибутки, отримані від такої діяльності. У той же час, на платників єдиного та фіксованого податку поширюються розділи стосовно податкового контролю. Зокрема, фактичні перевірки без попередження платника податку визначені статтею 80 Податкового кодексу. Така перевірка може тривати до 10 днів та бути продовжена додатково ще на 5 днів, і кількість таких перевірок не обмежена законом. Під час цієї перевірки встановлена пунктом 80.8 можливість проведення хронометражу (тобто фактичного обліку господарських операцій, що здійснюється контролюючим органом). Крім того, у статті 20 Податкового кодексу пунктами 20.1.5 та 20.1.9 встановлено право контролюючого органу вимагати під час перевірки інвентаризації активів та здійснення контрольної закупівлі. Все це у сукупності дає можливість фактично ускладнити діяльність будь-якого суб’єкта малого підприємництва та зробити псевдо-облік.

    У разі, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов’язань, пунктом 54.3 статті 54 передбачено, що контролюючий орган самостійно визначає суму грошових зобов’язань такого суб’єкта. Фактично це приховане введення непрямих методів оподаткування. Таким чином, податкова інспекція має суттєві можливості вплинути на діяльність всіх суб’єктів підприємницької діяльності, зокрема, на платників єдиного та фіксованого податків.

    Все це нівелює сам зміст спрощеної системи оподаткування та збільшує корупційні ризики для підприємця.

  • 24Янв

    Вопрос.
    У нас ОСМД.  В доме проживает 360 человек. Председатель ОСМД в каждом подъезде на каждом щитке, где находятся электросчетчики, без предупреждения установил свои собственные замки. Ключи от данных замков находятся только у него. Наши ( жильцов дома) замки, которые мы сами установили на щитках,  он снял самовольно. При этом со стороны  председателя постоянно существует практика отключения электроэнергии в квартирах жильцов дома без основания и предупреждения, хотя договора  с РЭС у нас заключены прямые, и проплаты за электроэнергию мы осуществляем непосредственно РЭС. Скажите пожалуйста, есть ли нарушения норм законодательства со стороны нашего предселателя и какие?

    Ответ специалиста.
    Во-первых, ключи от щитков должны находиться у жильцов,  которые живут вблизи от них. Этого требуют сами энергетики и правила, т. к. в случае чрезвычайных ситуаций необходимо быстро вскрыть этот щиток.
    Во-вторых,  договор на поставку электроэнергии заключен с энергетиками,  а не с председателем, и полномочий на отключение электроэнергии у него нет.  Жильцы вправе спилить замок и поставить свой.

    Первый шаг – написать заявление и с ним  обратиться к председателю ОСМД с требованием устранить данные недостатки. Далее ждать ответа, затем можно  обращаться в суд.
    Чем больше жильцов обратится в суд, тем хуже будет складываться ситуация для председателя.  При обращении к юристу нужна копия устава ОСМД, которую вправе получить каждый жилец.

  • 24Янв

    Фактически сейчас в нашей стране действующей властью объявлены коррупционные каникулы для чиновников. Прежний закон «О борьбе с коррупцией» действовал с конца 1995 года и предусматривал административную ответственность за коррупционные действия. В 2009 году был  принят новый антикоррупционный пакет законов, который должен был изменить старый и вступить в действие с 2011 года. Но в последнюю неделю 2010 года парламент его отменил.
    Теперь, как объясняют юристы,  не действует ни старый, ни новый законы о коррупции. То есть, привлечь к ответственности можно только за взятку, других коррупционных действий в Украине сейчас нет.

  • 24Янв

    Підрозділом 8 розділу ХХ «Перехідні положення» встановлено інший порядок сплати єдиного податку, ніж це передбачалось раніше. З 1-го січня 2011 року платник єдиного чи фіксованого податку має на бюджетний рахунок перераховувати не повну суму, встановлену місцевою радою, а лише частину єдиного/фіксованого податку, що підлягає перерахуванню до бюджету згідно із законодавством (42% ставки єдиного податку або 90% ставки фіксованого податку).
    При цьому Державне казначейство з 1-го січня не буде здійснювати розподіл коштів на соціальні фонди (зокрема, Пенсійний фонд). Платники податку повинні нараховувати та перераховувати єдиний соціальний внесок у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Але для того, щоб отримати право на єдиний чи фіксований податок на 2011 рік, треба сплатити єдиний/фіксований податок ще в 2010 році. Однак, в 2010 році Державне казначейство розподіляє суму податку у відповідних пропорціях між бюджетом та соціальними фондами. Ті підприємці, що сплатили повну суму встановленого місцевими радами податку за 1-й квартал (а деякі і на рік вперед) тепер ставлять питання, чи буде 58% від суми єдиного податку, перераховані у 2010 році за 2011 рік, зараховані як частина сплати єдиного соціального внеску?

    Відповіді на це питання в тексті Податкового кодексу немає. Тому, напевне, питання має бути врегульоване окремим роз’ясненням Міністерства праці та соціальної політики України.

  • 24Янв

    2 грудня 2010 року Верховна Рада України, остаточно затверджуючи Податковий кодекс з урахуванням поправок Президента України, як компроміс, прийняла рішення залишити чинними Указ Президента України від 3 липня 1998 року №727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» (з наступними змінами) та абзаци шостий – двадцять восьмий пункту 1 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13–92 «Про прибутковий податок з громадян», які і визначають умови і правила існування в Україні єдиного та фіксованого податків. Однак поспішність прийняття такого компромісу призвела до низки проблем при одночасному застосуванні цих документів.

    Протиріччя

    1. Умови застосування та порядок обліку і звітності єдиного та фіксованого податків вступають у протиріччя зі статтею 11 «Спеціальні податкові режими» Кодексу та підрозділом 8 розділу XX «Перехідні положення». У цьому підрозділі вказується, що до внесення змін до розділу XIV цього Кодексу застосовуються зазначені вище документи про єдиний та фіксований податок. Стаття 11 визначає, що спеціальний податковий режим – система заходів, що визначає особливий порядок оподаткування окремих категорій господарюючих суб’єктів. Тобто спрощена система оподаткування та фіксований податок є спеціальними податковими режимами. Одночасно стаття 11 встановлює, що спеціальні податкові режими встановлюються та застосовуються у випадках і порядку, визначених виключно цим Кодексом, та не визнаються спеціальними режимами податкові режими, не визначені такими цим Кодексом.

    Отже, спеціальні податкові режими, визначені Указом Президента та іншим законом, стають напів-легітимними у застосуванні. Особливо це буде стосуватись обліку та звітності. Оскільки крім цього підрозділом 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу вказано, що в разі, якщо законодавчими актами передбачено інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу. Таким чином, загальні норми звітності та декларування можуть бути застосовані до платників єдиного податку попри спеціальні норми звітності, визначені Указом про спрощену систему оподаткування.

    2. Проблемним залишається питання – чи може застосовуватись фіксований податок на ринках. З одного боку, в підрозділі 8 розділу XX «Перехідні положення» залишили чинними відповідні абзаци статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян», якими встановлено правила застосування фіксованого податку. З іншого боку, в цих абзацах визначено умови застосування фіксованого податку, одна з них така – громадянин здійснює підприємницьку діяльність з продажу товарів і надання супутніх такому продажу послуг на ринках та є платником ринкового збору згідно з законодавством. Водночас ринковий збір скасований у Податковому кодексі вже з 1-го січня 2011 року. Тож питання залишається знову на трактування податкової адміністрації.

    3. Проблемним є звільнення платників єдиного та фіксованого податків від застосування касових апаратів. У Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України», який був ухвалений ВР одночасно з Податковим кодексом, пунктом 25 вносяться деякі зміни до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», якими, зокрема, передбачається, що встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається. Однак незастосування касових апаратів платниками єдиного та фіксованого податків встановлюється власне законом про РРО та відповідним указом Президента України, але не Кодексом. Норма знову буде трактуватись податковою адміністрацією на свій розсуд.